lc

 

Taliansko sa právom radí medzi významné vinárske veľmoci.

          Nie len že vyrába a vyváža viac vína ako ktorýkoľvek iný štát na svete, ale ponúka nepredstaviteľne širokú škálu vín všetkých farieb, vôní pre každú príležitosť. Víno je v Taliansku stredobodom životného štýlu a hrá neodmysliteľnú rolu pri rodinnom a spoločenskom stolovaní, kde je dôležitým sprievodom ku každému jedlu. Kvalita talianskych vín je plodom vytrvalosti a intuície miestnych vinárov, ktorí vedeli skĺbiť skúsenosti a tradíciu s inováciou.

 

  • Taliansky vinársky zákon:

            V Taliansku existuje 31 apelácií v kategórii DOCG, 324 apelácii DOC, 126 apelácii IGT a označenie Vdt bolo obmedzené len na jednoduché stolové vína.

 

IGT - Indicazione Geografica Tipica - víno so zemepisným označením pôvodu.

DOC - Denominazione di Origine Controllata - akostné víno špecifického, definovaného pôvodu, podliehajúce kontrolám týkajúcich sa povolených odrôd, maximálneho výnosu, obsahu alkoholu, školenia a zrenia.

DOCG - Denominazione di Origine Controlata e Garantita - akostné víno špecifického, definovaného pôvodu, podliehajúce kontrolám týkajúcich sa povolených odrôd, maximálneho výnosu, obsahu alkoholu, školenia, zrenia a naviac podlieha organoleptickým skúškam (inak nazývaných degustácie).